tel: +48 790 331 828 / [email protected]

DZIAŁALNOŚĆ TWÓRCZA

 

Prezentujemy Wam krótkie notatki dotyczące działalności twórczej przedstawicieli mniejszości etnicznych zamieszkujących na terenie Polski. Znajdziecie w nich informacje o artystach, dziedzinach sztuki z którymi są związani, oraz ich sukcesach, jakie odnoszą na tym polu.

 

Treść notatek wzbogacają fotografie, przedstawiające niewielki tylko skrawek dorobku twórców. Jeśli chcecie zobaczyć więcej, zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych twórców.

 

Bardzo dziękujemy artystom za współpracę przy tworzeniu strony internetowej oraz to, że wprowadzili nas w arkana swojej działalności.

 

 

 


Łemkowie

 

 

  • Zespół Burjan, Gorlice

 

Zespół łemkowski tworzony przez siedmiu muzyków. Podstawą twórczości są teksty łemkowskie oraz tradycyjna muzyka, gra również tradycyjne utwory chorwackie, serbskie, czeskie, słowackie, ukraińskie.Muzycy grają przede wszystkim folk, zawierający nowoczesne brzmienia instrumentów elektronicznych  i brzmienia tradycyjne.

 

Grupa wzięła udział w licznych festiwalach i przeglądach: łemkowskich Watrach, Młodzieżowym Koncercie Muzyki Etnicznej i Folkowej we Lwowie, Festiwalu Etniczne  Klimaty w Warszawie.

 

Funpage Zespołu na Facebook'u

 


Zespół Burjan, 2012 rok

 

 

  • Irena Maksymczak, Przemków

 

Artystka wykonuje pisanki wielkanocne techniką batik. Poprzez malowanie pisanek kultywuje tradycje rodzinne oparte na łemkowskim wzornictwie. Należy do Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego. Jej prace nagradzane były w wielu konkursach.

 

Obecnie organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży w pisaniu pisanek i ozdób koralikowych. Jej prace wystawiane są na jarmarkach wielkanocnych. W 2016 brała udział w XL Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie.

 

 

Pisanki łemkowskie Ireny Maksymczak wykonane techniką batik 

 

Pani Irena Maksymczak (z lewej) wraz z siostrą Marią Kieleczawą podczas XL Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, Kraków 2016

 

 

  • Zespół Prypadok, Wrocław

 

Zespół powstał w 2012 roku. Tworzą go Łemkowie o wspólnych korzeniach i zamiłowaniu do słowiańskiej muzyki ludowej. Wykonują pieśni we wschodniej tradycji wielogłosu. W ich repertuarze można znaleźć także utwory we współczesnej aranżacji. Niejednokrotny laureat Konkursu Piosenki Słowiańskiej we Wrocławiu.

 

Mają za sobą wiele koncertów, występowali m.in. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa we Wrocławiu. Reprezentują swoją mniejszość na spotkaniach poświęconych kulturze Łemków i nie tylko.

 

Funpage Zespołu na Facebook'u

 

 

Pierwszy koncert zespołu w Klubie Anima, Wrocław 2013

 

Koncert w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, 2014

 

XXXV Łemkowska Warta w Michałowie, 2015

 

 

 

Romowie

 

  • Bogdan Trojanek, Szczecinek

 

Lider i założyciel zespołu Terne Roma. Autor i kompozytor, członek ZAKR. Zespół ten prezentuje muzykę taborowo – cygańską. Śpiew, taniec, bogate stroje stwarzają niepowtarzalną i niezapomnianą atmosferę. Jest zespołem wielopokoleniowym.

 

Bogdan Trojanek jako jedyny Rom na świecie jest odznaczony Orderem Uśmiechu. Jest Prezesem Królewskiej Fundacji Romów, oraz członkiem Rządowej Komisji do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

 

Funpage na Facebook'u

 

Kanał na Youtube

 

 

Koncert w Błoniu, 2016 rok

 

Koncert w Błoniu, 2016 rok

 

Plan nagrań do teledysku, 2016 rok

 

 

  • Delfin Łakatosz, Poznań

 

Zajmuje się plastyką, fotografią oraz filmowaniem. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Romowie moi sąsiedzi”. Wielokrotnie nagradzany w konkursach filmowych m.in. 2 miejsce na 24. Wielkopolskich Porównaniach Filmowych za film „Wózek” oraz 1 miejsce za film ''Rewizje''.

 

Miał wystawy prac podczas Spotkań z Kulturą Romską w Poznaniu. Brał udział w warsztatach filmowych „Po dwóch stronach kamery”. Zdobył 3 miejsce w konkursie filmowym ''Ogień w głowie'' za film ''Zabójczy taniec'' zrealizowany w Łodzi dla stypendystów romskich. Był uczestnikiem pleneru artystycznego ''Jaw dikh'' w Czarnej Górze.             Od 2010 roku prowadzi wraz z siostrą Noemi kanał na You Tube, który cieszy się dużą popularnością.

 

Kanał na YouTube

 

Rysunki Delfina

 

 

Pies, 2014 rok

 

Nosorożec, 2016 rok

 

Snickers 3D, 2014 rok

 

 

  • Amanda Noemi Łakatosz, ps. "Emi", Poznań

 

Zajmuje się plastyką, aktorstwem oraz fotografią. Pierwsza praca została wyróżniona w konkursie „Aqa – Net” w wieku 4 lat, następnie przez kolejne lata zdobywała nagrody w konkursach plastycznych m.in 1 miejsce w konkursie pod patronatem prezydenta Poznania ''Dzień bez samochodu''. Wielokrotna stypendystka konkursu dla uczniów romskich szczególnie uzdolnionych.

 

Namalowała 50 obrazów dla domu spokojnej starości dla Fundacji Kórnickiej. Jej prace plastyczne ukazały się w słowniku polsko-romskim wydanym przez fundację ''Bahtałe Roma - Szczęśliwi Cyganie'' oraz w tomikach wierszy ''Drzwi do wyobraźni'' dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i ich Rodzicom. Wielokrotnie reprezentowane były wystawy rysunków podczas Spotkań z Kulturą Romską w Poznaniu.

 

Link do prac Emi

 

 

Pejzaż, 2014 rok

 

Księżyc, 2016 rok

 

Portret starszej kobiety, 2012 rok

 

 

 

Tatarzy

 

  • Barbara Pawlic-Miśkiewicz, Białystok

 

Kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, menadżer prpjektów kulturalno-społecznych, wydawca, korektor. Poszukuje nowych wyrazów ekspresyjnej prezentacji zjawisk związanych z tatarską historią, tradycją i wierzeniami.

 

Współautorka (wraz z Katarzyną Jędrzejczyk-Kuliniak) jedynej książki kucharskiej z tatarskimi przysmakami (2012) oraz nowatorskiego albumu "Tatariada" (2014) wydanych przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP. Inicjatorka i współautorka wirtualnej Biblioteki Tatarskiej. Współredaktorka licznych publikacji książkowych.

 

Biblioteka Tatarska

 

 

 

 

 

 

 

Musa Çaxarxan Czachorowski, Wrocław

 

Poeta polskotatarski, tłumacz, autor tekstów związanych z tatarską kulturą i historią, redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, wydawanego od r. 2009 przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP. Autor m.in. tomu poetyckiego „Jeszcze tylko ten step...” opublikowanego przez MZR w RP, tomiku „Poza horyzontem” wydanego przez Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Białymstoku wspólnie z Inicjatywą Wydawniczą Çaxarxan Xucalıq, którą założył w celu popularyzowania działalności tatarskiej społeczności.

 

Najnowszy zbiór to „Tylko niebo” (współautor Selim Mirza Chazbijewicz) wydany przez Inicjatywę Wydawniczą Çaxarxan Xucalıq oraz Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP. Wspólnie z synem Danielem St. Czachorowskim tłumaczył tatarskie bajki.

 

Biblioteka Tatarska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015"